June 17, 2017 –
Sarah and I have gotten many questions about how we eat healthy for so cheap! This blog post will be devoted to answering that question.
We, like you, strive to eat healthy. It can really be a struggle when you’re broke, a college student, newly wed, starting a family, have a family, in high school, etc etc… This guide will show you what we do and how we make it work because we know you can’t outwork a bad diet.
On a side note we also strive to drink at least a gallon of water everyday! Water consumption has soo many benefits; in order for me to get my gallon of water in a day I literally carry around a gallon of water everywhere.
Time for the business:
Breakfast, the most important meal of the day. I fully believe that. When I’ve had pancakes loaded up with sugar mixed with water – oops I mean syrup – I always feel so gross for the rest of the day. It really affects me, I notice I have a lot less energy. Start your morning strong! This is what Sarah and I have basically every single morning:
Oatmeal with honey. We buy our oatmeal in bulk from Winco because we go through it so fast! We buy about 5 lbs at a time and pour it into an old 5 lb protein container. The oatmeal will provide you with a good filling meal that will keep you full for longer. With our oatmeal, we have turkey sausage links (jack links?) tastes good and pretty inexpensive.
Total cost of breakfast: $1.10
Lunch. An important meal but ehh. This meal is just a “find time so you don’t starve” kind of meal to me, but this meal is actually pretty important to curb that midday slump that we all get. Sarah and I usually swap out our lunch and dinners depending on how were feeling that day. Here it is:
Baked chicken with steamed veggies: Super simple just throw the frozen (or thawed) chicken in the oven set it for 30 minutes (see our recipes page here!) and you’re set. We just package it up in some Tupperware and take a bag of Steamables ($.99 from Winco in frozen veggies section) and that’s it!
Total cost of Lunch: $1.85
Now for our favorite, Dinner! Yum, although this meal is probably one of the least important in my mind haha. Eat so you can sleep peacefully through the night, I guess! That’s basically it, it’s meant to be one of the smallest meals of the day, but let’s be honest it never is. Sarah and I try to always eat dinner together sitting down at our coffee table *cough cough* “dinner table.” It’s fun! Throw on a good tv show or talk, whatever works for you. Here’s the meal:
Ground turkey and brown rice with Stubbs BBQ sauce. Super exciting, I know. The ground turkey tastes almost the same as ground beef, just a lot healthier. Throw on some Stubbs BBQ sauce and you’ve got yourself a tasty dinner. (BTW Stubbs is basically the only healthy BBQ sauce out there, and tastes delicious, our favorite is ‘sticky sweet’).
Total cost of Dinner: $0.95!! (Rice is super cheap and helps bring the costs down)
“Snack time!” Our favorite words from kindergarten… I’ll just list some of the snacks that we use to help curb any hunger pangs throughout the day:
- Apples
- Watermelon
- Pineapple
- Rice cakes (no we aren’t babies)
- Homemade granola bars
- Healthy banana bread (Recipe)
- A couple scoops of natural peanut butter from Winco
Be sure to check out our recipe’s page for some healthy recipes that you can make on a budget and for more information on the meals!